Kultura

15.FESTIVAL NOŠNJE, NAKITA I OGLAVLJA

Festival narodnih nošnji, nakita i oglavlja „Biserna grana“, u organizaciji Kulturnog centra „Mladost“ Futog, od 29. septembra do 1. oktobra 2022 godine održao se po 15.put u Futogu u Srbiji. Festival  „Biserna grana“ , jedinstven po svom konceptu,  u fokus stavlja materijalno folklorno blago – narodne nošnje nakit i oglavlja, sa ciljem da ukaže na značaj očuvanja folklornog nasleđa. Organizator Festivala je Kulturni centar „Mladost“  Futog  je bio kao deo zvaničnog programa Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022. u okviru programskog luka Kaleidoskop kulture.  Festival se realizuje pod pokroviteljstvom  Grada Novog Sada – Uprave za kulturu Grada Novog Sada i uz podršku Pokrajinskog sekreterijata za kulturu i informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine.Na ovogodišnjem Festivalu bila je  priređena  revija nošnji na kojoj su se  predstavili gosti iz zemlje i regiona, defile učesnika, promocija  monografije, izložba fotografija  i koncert gostiju Festvala.

Festival je započeo u četvrtak 29.septembra 2022. promocijom monografije i izložbom fotografija „Od Ljubanišča do Debor“ Ljupča Milošeskog iz Makedonije. Otvaranje izložbe je bilo 19 časova u Galeriji KC „Mladost“ u Futogu.

U petak 30.septembra 2022, na programu Festivala održan je   koncert „Stade se biser zlatom nizati“ na kom će nastupiti KUD „Sedmica“ iz Ugrinovaca, gosti iz Hrvatske – KUD „Lipa“ iz Semeljaca i domaćini – Ansambl narodnih pesama i igara KC Mladost Futog. Koncert je počeo  u 19 časova u pozorištu KC „Mladost“.

U subotu 1.oktobra 2022. u 16 časova defile učesnika Festivala krenuo je  sa platoa Kulturnog centra „Mladost“ do Poljoprivredne škole u Futogu, gde je u 19 časova bila priređena revija nošnji „Gledam ja, životu se raduju…“ na kojoj su  nošnju svoga kraja predstaviti gosti iz zemlje i regiona. A ove godine u programu, su učestvovali po prvi puta i članovi SKUD-a Jovan Lazić iz Belog Manastira

-Preko Jovana Vilića, našeg kolekcionara iz Baranja, koji je bio učesnik već jedne revije narodnih nošnji, mi smo imali zadovoljstvo i čast da pokažemo naše baranjsko srpske nošnje, rekla je predsednica SKUD-a Jovan Lazić Beli Manastir,dr. Svetlana Pešič. -Sam festival je trajao tri dana, a mi smo učestovali treći dan festivala, gde je bilo preko 100 učesnika- manekena. Posebno je zadovoljstvo bilo predstaviti srpsku baranjsku narodnju koja je inače malo zastupljena u knjigama,iako je nešto ima predstavljeno u Beogradu ali prikaz baranjske nošnje inače ne postoji na žalost, kaže Pešićka.

-Profesionalni fotograf Ivan Terzić, ove manifestacije  je slikao svaku pojedinačnu narodnu baranjsku nošnju, a imali smo 9 postava gde smo pokazali mušku i žensku letnju nošnju, žensku nošnju bogate devoje,zimsku svečanu nošnju mušku i žensku,  radnu mušku i žensku,i sve je fotografisano i dokumentovano  i sve će to ući u monografiju koja će predstavljati nošnje srba ne samo iz matice Srbije, nego  i srpske dijaspore, što znači da će prvi puta  baranjska nošnja biti prikazana u jednoj knjizi, dodala je predsednica SKUD-a Jovan Lazić.

Treba napomenuti da je Festival bio više revijalnog nego takmičarskog karaktera a  novina je bila da su uz zvuke tradicionalne muzike, bili  prisutni i moderni ritmovi,